Jak nosić krawat? Kilka wskazówek dla początkujących

Osoby, które dotychczas unikały formalnego stroju i garnitur zakładały wyłącznie na najważniejsze wydarzenia, a teraz chciałyby to zmienić, mierzą się z niejedną wątpliwością. Jedna z nich dotyczy poprawnego doboru krawata, wiązania go i noszenia. Okazuje się, że wystarczy pamiętać o kilku kluczowych zasadach, by uniknąć faux pas. Dowiedz się, jak nosić krawat!

Jak dobrać krawat do koszuli i marynarki?

Za najważniejszą zasadę właściwego noszenia krawata można uznać właściwe jego dopasowanie do okazji. Na oficjalne i pół-oficjalne spotkania zdecydowanie polecamy krawaty jedwabne. Poruszając się w obrębie kolorów bordowych, granatowych, fioletowych i szarych, możemy mieć pewność, że wybierzemy odpowiedni krawat, bez względu na okoliczności. Może on być całkowicie gładki lub w subtelne wzorki – duże grochy lub inne wyraziste wzory zostawmy na mniej uroczyste okazje. Jeśli nie mamy doświadczenia w dobieraniu krawatu do koszuli, decydując się na krawat w delikatny wzorek, postawmy na gładką koszulę. Łączenie wzorów na koszuli i krawacie może przynieść spektakularny efekt lub całkowicie zepsuć naszą stylizację, dlatego w tej kwestii warto zdobywać doświadczenie stopniowo.

Należy także pamiętać, że krawat powinien być odpowiedniej długości. Po zawiązaniu go na szyi powinien sięgać do górnej części klamry paska od spodni – dłuższy ani krótszy krawat jest niedopuszczalny. Istnieje jednak możliwość eksperymentowania w kwestii długości przedniego i tylnego końca, jednak takie próby polecamy na dalszym etapie nauki noszenia krawatów. Z kolei szerokość krawata należy dostosować do szerokości klap w marynarce garnituru, a te do postury, czyli przede wszystkim do szerokości ramion.

Jak nosić krawat? Jakie wiązanie krawata wybrać?

Kent, Windsor, pół Windsor, węzeł podwójny czy four in hand to tylko jedne z licznych metod wiązania krawata. Duży wybór węzłów sprawia, że chętnie sięgamy po te bardziej wymyślne i zdecydowanie bardziej skomplikowane – a to jeden z największych błędów, jakie popełniamy, nosząc krawat. Po pierwsze sztuka perfekcyjnego wiązania krawata nie jest taka łatwa i wymaga wielu powtórzeń. Ponadto elegancja uwielbia prostotę, zatem im prostszy węzeł, tym lepiej. Im mniej razy przekładamy końce krawatu, tym mniejszy supeł powstaje – takie rozwiązanie zdecydowanie działa na naszą korzyść, szczególnie jeśli nie mamy wprawy w wiązaniu krawata.

Four in hand to najprostszy i jednocześnie najbardziej uniwersalny rodzaj węzłów krawata – sprawdzi się zarówno na najbardziej uroczyste okazji, jak i te całkowicie casualowe. Dlatego coraz więcej specjalistów od kreowania męskiego wizerunku poleca właśnie tę metodę wiązania krawata.

Jak nosić krawat na co dzień?

Jeśli swoją casualową stylizację pragniesz uzupełnić o krawat, możesz zdecydować się na dwa rozwiązania:

  • jedwabny krawat w oryginalne wzory – taki krawat można łączyć także z kolorowymi koszulami, również takimi we wzory
  • krawat typu knit – może być jedwabny, najczęściej jest jednak wełniany, ścięty nie na skos, a równolegle z klamrą paską; w tym przypadku krawat może być minimalnie krótszy i sięgać tuż nad górną linię klamry paska

Pamiętać należy, że zbyt długiego krawata nie chowamy między guziki czy nie chowamy za pasek – oddajemy go do krawca, by skrócił nam go do odpowiedniej długości. Krawat zawsze powinien być zawiązany tak, by zasłaniał guzik od kołnierzyka, a po zdjęciu krawata należy go rozwiązać i rozwiesić na wieszaku. Naszym klientom oferujemy także możliwość doboru ręcznie szytych krawatów – zapraszamy!