Najlepszy męski garnitur na lato – czyli jaki?

Rezygnacja z garnituru latem jest dla wielu panów jedynym rozwiązaniem – noszenie garnituru latem kojarzy się im z prawdziwą udręką. Oczywiście jeśli możemy pozwolić sobie na bardziej casualowy outfit w najcieplejsze miesiące, możemy z takiej możliwości skorzystać. Jeśli jednak garnitur jest nieodłącznym elementem naszego stylu życia lub w pracy obowiązuje nas bezkompromisowy dress code, powinniśmy postawić na letni garnitur, w którym żar lejący się z nieba nie będzie nam straszny. Dowiedz się, jaki garnitur na lato będzie najlepszy.

Garnitur na lato z naturalnych tkanin

O ile garnitury, które nosimy zimą, mogą być uszyte z naturalnych tkanin z niewielką domieszką tkanin syntetycznych, o tyle latem takie połączenie będzie dla nas najgorszym rozwiązaniem. Wyjątkiem są wysoko jakościowe syntetyczne tkaniny hi-tech, które jednak z powodzeniem możemy zastąpić tymi pochodzenia naturalnego.

Garnitur na lato powinien być więc uszyty z lnu, wełny lub bawełny oraz z mieszanki tych materiałów. Najgorzej sprawdzają się garnitury z bawełny – tkanina ta nieestetycznie się gniecie. Również len szybko ulega zagnieceniom, jednak w jego przypadku trudno uznać to za znaczącą wadę. Panowie, którzy stawiają na elegancki luz, uznają tę właściwość wręcz za atut. W pogniecionym garniturze nie możemy jednak pojawić się na formalnych przyjęciach, jak wesele czy bankiet – chyba że na zaproszeniu zostaliśmy poinformowani o obowiązującym stroju business casual smart.

W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się garnitury z wełny z domieszką lnu bądź garnitury z samej wełny. W naszych pracowniach szyjemy garnitury z wełny merino – wełny o wyjątkowych właściwościach, która wykorzystywana jest zarówno w produkcji odzieży letniej, jak i zimowej.

Naturalne materiały pozwalają skórze oddychać i odprowadzają wilgoć, dzięki czemu unikamy krępującego pocenia się. Najlepsze właściwości oddychające i higroskopijne ma wełna merino, ale również inne gatunki wełny oraz len dobrze sprawdzają się w letnich warunkach.

Jasny garnitur na lato z luźnym splotem

Wspomniana wcześniej wełna merynosów to naturalne włókno, które w zależności od splotu zimą grzeje, a latem chłodzi. Rodzaj splotu ma ogromne znaczenie – im cieńszy splot, tym mniejsza gramatura – garnitur na lato uszyty z materiału o cieńszym splocie jest lekki i przewiewny. To właśnie od rodzaju splotu wełny zależy, czy garnitur będzie lepiej sprawdzał się latem, czy zimą.

Oczywiście nie mniej ważny jest kolor garnituru. Jasne kolory odbijają promienie słoneczne, a ciemne je przyciągają, dlatego jeśli tylko nie musimy zakładać czarnego czy granatowego garnituru latem, warto wybrać beżowy, jasnobrązowy czy błękitny garnitur na lato.

Garnitur na lato z podszewką czy bez podszewki?

Wybierając garnitur na lato, należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest uszyta jest podszewka. Ta powinna być wykonana z wiskozy, która jest przewiewna i nie utrudnia odprowadzania wilgoci. Poliestrowe czy poliamidowe podszewki w letnim garniturze nie znajdują żadnego zastosowania.

Aby garnitur na lato był możliwie jak najlżejszy, podszywa się je tylko częściowo. Można także wybrać garnitur bez podszewki – uważać jednak trzeba na fason. Podszewka skutecznie „profiluje” tył marynarki, dlatego marynarka bez podszewki musi być perfekcyjnie skrojona. Jeśli zależy nam na marynarce bez podszewki, zamówmy garnitur szyty na miarę. Zapraszamy do naszych pracowni – zdejmiemy miarę i dobierzemy najlepszy garnitur na lato, uwzględniając wskazania dotyczące okazji, podczas których będziesz go nosić.