Co można nosić zamiast krawata?

Krawat jest najpopularniejszym dodatkiem do męskiego garnituru. Jednak część mężczyzn szuka mniej oczywistych rozwiązań, dzięki którym mogliby się wyróżnić lub podkreślić swój styl. Co można nosić zamiast krawata? O czym trzeba pamiętać, wybierając dodatek do męskiego garnituru?

Krawat – najbardziej uniwersalny dodatek do męskiego garnituru

Niewątpliwie krawat jest najbardziej uniwersalnym dodatkiem, który sprawdza się niemal w każdej sytuacji. Możemy nosić go zarówno w casualowych stylizacjach, jak i tych oficjalnych. O czym warto pamiętać, wybierając krawat?

  • czarny, gładki krawat zarezerwowany jest na te najbardziej uroczyste i oficjalne okazje
  • na mniej oficjalne okoliczności wybieramy krawat we wzory
  • krawat po zawiązaniu powinien sięgać do klamry paska w spodniach
  • krawat w kontrastującym do garnituru kolorze wybieramy na nieoficjalne spotkania, w kolorze korespondującym na oficjalne uroczystości
  • jeśli decydujemy się na poszetkę, powinna być ona w kolorze innym niż krawat
  • zajrzyj do naszego poradnika, jak nosić krawat

Strój formalny i wieczorowy – co nosić zamiast krawata?

Mucha jest najbardziej oficjalnym dodatkiem do męskiego garnituru. Obecnie niektórzy panowie wybierają kolorowe, wzorzyste muchy na co dzień, w ten sposób zdecydowanie podkreślając swój styl. Jeśli jednak zdecydujemy się, by na wesele lub inną uroczystość założyć muchę, wybierzmy taką w kolorze granatowym, czarnym bądź bordowym. W najbardziej eleganckim wydaniu, czyli do fraka, zakładamy muchę wyłącznie w kolorze białym. Z kolei do smokingu dobieramy muchę w kolorze lampasów na spodniach i klapach marynarki.

Innym dodatkiem o wysokim stopniu formalności jest musznik. Tej ozdoby nie należy zakładać na spotkanie biznesowe czy kolację. Zarezerwowany jest wyłącznie na specjalne okazje i – w przeciwieństwie do muchy – nie wybieramy go jako ciekawą alternatywę dla krawata w stroju półformalnym. Musznik przypomina nieco podwójnie wiązany krawat o krótko i skośnie ściętym końcu. Musznik zapinany jest za pomocą tasiemki. Nosi się go wyłącznie do smokingów, fraków bądź perfekcyjnie skrojonych czarnych garniturów – czyli do eleganckich garniturów szytych na miarę.

Również plastron noszony jest wyłącznie na uroczyste okazje – do garnituru, fraku bądź smokingu. Jest on dłuższy od musznika i ścięty prosto, a wybierając ten dodatek, musimy pamiętać także o kamizelce.

Strój casualowy i biznesowy – co zamiast krawata?

Chcąc zastąpić krawat inną ozdobą w stroju codziennym, casualowym bądź biznesowym, możemy zdecydować się na:

  • fular – wiązana chusta pod szyją inaczej nazywana ascotem; niegdyś noszony w sytuacjach formalnych, obecnie zastępuje krawat w stroju casualowym
  • knit – specjalny rodzaj krawata, najczęściej wykonany z wełny, ma wyraźną fakturę, dzięki czemu doskonale pasuje do sportowych marynarek
  • brak dodatku – brak krawata czy innej ozdoby dopuszczalny jest wyłącznie w nieformalnych stylizacjach smart casual; wymaga on założenia równie nieoficjalnej koszuli, najlepiej z kołnierzykiem button down

Bez względu na to, co zakładasz zamiast krawata, Twoja stylizacja nie może być przypadkowa. Nawet pozornie ekstrawagancki strój musi być przemyślany i przede wszystkim dostosowany do okazji i sytuacji. Dzięki temu unikamy faux pas i zawsze czujemy się dobrze w zestawie, który starannie przygotowaliśmy.